• BIST 11089.53
  • Altın 2539.161
  • Dolar 32.8321
  • Euro 35.6521
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 24 °C
  • Van 23 °C

Ümmeti Var Eden Kavimlerin, Ümmeti Parçalayan Kavmiyetçiliğe Evrilmeleri

Editörden

kapak-1.jpg

Rabbimize hamd-u sena, Resulüne, Âl-i Beytine ve O’nun yolunda bir yaşam tarzını ortaya koyan ümmet-i muhammediyenin her bir ferdine salat ve selam olsun.

Dergimizin üçüncü sayısıyla siz değerli okurlarımızla buluşmanın saadeti içinde olduğumuzu öncelikle belirtmek isteriz.

Allah-u Teâlâ’nın birer ayet-i kevniyesi olarak, tanışma ve karşılıklı iyilik illeti gibi insani değer ve vasıflarla var edilen, ancak üstünlük, haset ve ‘ben’ciliğin bu illetin yerine ikame edilmesi, ‘biz’i oluşturan ‘ben’lerin parça parça ayrılması, insaniyet kardeşliği kadar İslamiyet kardeşliğini de köklü zararlara gark etmiştir. Bir insanın azalarının koparılmasının verdiği ezâ ve zarar ne ise, kavimlerin üstünlük iddiasıyla birbirlerine düşmeleri ve ayrılmaları da insanlık ve Müslümanlara aynı oranda ezâ ve zararı doğurur. Bazı nassların Müslümanları bir vücudun azalarına benzetmesi de bu hikmete binaen olsa gerek…

İblis’in Âdem’e (a.s.) biyolojik üstünlük tasladığı günden bugüne insanlığın baş belası haline gelen, özellikle dünya tarihinin son iki asrına damgasını vuran, insanlık kadar İslam Âlemini de kasıp kavuran, dünya barışını tehdit eden,“böl-parçala-yönet” mefkûresiyle imparatorlukları bile un-ufak edip onlarca devletçiğin doğmasına yol açan, coğrafik olduğu kadar zihinsel bölünme ve parçalanmışlığın da membalarından olan kavmiyetçilik – milliyetçilik kavramlarını bu üçüncü sayımızda masaya yatırmaya çalıştık. Âdem’in çocukları olmada müsavi olan insanlığın, İblis’in düşüncesi olan biyolojik üstünlük düşüncesine kapılmanın doğurduğu garabeti ele almaya çalıştık.

Tarihi, temelleri, çeşitleri, mazi ve hal’e etkilerini ele almaya çalışan değerli araştırmacılar, bu derdin devası için İslam’ın sunduğu reçeteyi, ümmet mefhumu çerçevesinde irdelemeye çalıştılar. Ortaya, doyurucu olduğunu düşündüğümüz bir dosya çıktı. Düşünce dünyamıza azımsanmayacak katkılar sağlayacağını ümit ediyoruz.

Bu sayımızda çeşitli konular etrafında yazarlarımızın düşüncelerini siz değerli okurlarımıza ileteceğiz. Gençlik konusunda sayın Nihat GÜR, M. Sıddık MARSAK, Turan DEMİRADAM, İslami kimlik ve mücadele konusunda sayın M.Zahir KARATAŞ, M. Yasin HASKANLI, Fikri AMEDİ, Mehmet TAŞ, Orhan GÖKTAŞ eğitim konusunda sayın Orhan Kemal KOCABAŞ, Şehvan KARAKOYUN, Erdal AÇIKYOL, Kürtçe deneme şiir ve hikaye alanında sayın Civan İKBAL, Fikri AMEDİ’nin yazılarını istifadenize sunmaktayız.

Önümüzdeki 4. Sayımızın dosya konusu, yüzyılları aşan Kürt ve Kürdistan meselesi etrafında olacaktır inşallah.

Son olarak cezaevlerinden dergimize selam ve mektupları ulaşan tüm dost ve dava arkadaşlarımıza teşekkürü borç biliriz. Rabbim bir an evvel özgürlüklerine ve sevenlerine kavuşmalarını ihsan etsin.

Önümüzdeki sayıda birlikte olma dua ve temennisi ile sizleri Allah’a emanet ediyoruz.

 

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Öze Dönüş | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : Van Öze Dönüş Der Tlf: 432 212 10 18 | Haber Scripti: CM Bilişim