• BIST 11089.53
 • Altın 2539.161
 • Dolar 32.8321
 • Euro 35.6521
 • İstanbul 25 °C
 • Ankara 24 °C
 • Van 23 °C

Vefatının 21. Yıldönümü Münasebetiyle Molla Mansur'u Rahmetle Yad Ediyoruz

Vefatının 21. Yıldönümü Münasebetiyle Molla Mansur'u Rahmetle Yad Ediyoruz
Merhum Molla Mansur'un vefatının 21. Sene-i devriyesi vesilesiyle onun iz bırakan evsafını yad etmek, umulur ki, onun ruhunun şad olmasına,onun izinden gidenlerin ahvalının ahsan olmasına vesile olur.

 

974-003.jpg

Kimi insanlar bu hayatta yazdıklarıyla, yaşadıklarıyla, yaptıklarıyla iz bırakır, eser bırakır, örneklik oluşturur.

İnsan, dar-ı faniye veda eder gider ama evsafı ve amalı te'sirirni sürdürür.

Merhum Molla Mansur'un vefatının 21. Sene-i devriyesi vesilesiyle onun iz bırakan evsafını yad etmek, umulur ki, onun ruhunun şad olmasına,onun izinden gidenlerin ahvalının ahsan olmasına vesile olur.

Molla Mansur'un en önemli vasıflarından biri, vefakâr olmasıydi ki, bu kâmil imanın şartlarından biridir. Seyda bu sıfatla kamilen mevsuf idi. Onunla arkadaşlık yapan herkes buna şahit idi.  O, her zaman başkaları hakkında hüsn-ü zan ederdi.  Kötü zan onun cibilliyetinde, karakterinde yok idi. Onun için o, her zaman herkesi sever ve sayar idi.

O hak yolunda yürüyen ilim adamlarını çok çok severdi. İlim talebelerini hatta çocuklarından daha fazla severdi.

''Dünya sevgisi tüm hataların başıdır'' hadisini, kendisine düstur edip, dünya malını sevmezdi. Bütün varlığını ilim yolunda, İslam yolunda harcamaya hiç tereddüt etmezdi. O bu vasfıyla cömertlikte örnek bir şahsiyetti. Hayatı boyunca ev hanesi alimlere ve İslam’ı şahsiyetlere bir misafirhane gibi çalışıyordu.

Baki gayreti, Din-i Mübin-i İslam’ın yeryüzünde yücelmesiydi. Beşeriyetin ancak ve ancak yüce İslam’ın sathında kurtuluşa ermesi onun yegane hedefiydi.

İslam ümmetinin varlığı, birliği ve diriliği için onun kadar çalışan ve gayret eden insan azdı. O, muasırı olan bütün İslami şahsiyetlere karşı mezhep meşrep farkı yapmıyordu. Ve doğru da bulmuyordu.

İslam davasının yücelmesi için çalışan herkesi seviyor ve sayıyordu. Kin ve düşmanlığa asla yer vermiyordu. Fitne ehline karşı doğru olanı söylüyordu.

Asrın zalimlerinin ve küfür dünyasının İslam’a karşı yürüttüğü plan ve komploları iman basiretiyle görüyordu. İslam ümmetinin küfür eliyle mezheplere meşreplere ve cemaatlere bölünüşünün acısını çekiyordu.

Molla Mansur, selef âlimlerinin mezheplerini, görüşlerini dakik bir şekilde araştırıyordu. Cenab-ı Hakk'ın kendisine lütfettiği üstün ilmi kabiliyetiyle delilin zuhur ettiği yerde duruyordu. Kör taklitçiliği doğru bulmuyor, ilim adamlarına, tüm mezhep imamları ve hür düşünen ilim ehline saygı ile bakıyordu.

Onun Ehl-i Beyt imamlarına muhabbeti vardı. Onun için Ehl-i Beyt mektebini ilmi bir disiplin temelinde araştırdı ve kendisine özgü bazı görüşleri oldu. Onun bu görüşleri, tamamen Kur'an, sünnet, sahabe ve ilim adamlarını kaynak alarak meydana geldi. Örneğin İmam Şafii’yi çok severdi, onun ilmine ve dürüstlüğüne hayrandı. İmam Şafii’yi (r.a.) kendine örnek almıştı.

Molla Mansur'un ilmi münakaşalardan tek gayesi, hakkın tecelli etmesiydi.

Onun başka bir özelliği de insanları hak ile tanıyor olmasıydı. Hakkı insanlarla tanımazdı. Bunu da İmam Ali’nin (k.v.) ''adamları hak ile tanı, hakkı adamlarla değil’’ sözüne dayandırmak suretiyle yapıyordu. Tabi ki, bu da doğruyu bulmak için çok önemlidir ve sadakatin nişanesidir.

Molla Mansur sadakatiyle, halim selimliği ile, fetanetiyle, ilmi basiretiyle, cömertliğiyle, cesaretiyle, bütün varlığıyla asrı hazırda İslam ümmetinin Kur-an ve Sünnet-i Seniyye’den uzaklaştığı için düştüğü çukurdan sathı selamete bir daha çıkartmak için hayatı boyunca çalıştı.

Kanaatimizce Molla Mansur, Resul-i Ekrem’in varisi mertebesine ulaştı. Seyda ilmiyle, ameliyle ihlasıyla, istikametiyle, samimiyetiyle, fedakarlığıyla, cömertliğiyle, merhametiyle ve o eşsiz azmi ile ulaşabildiği insanları cehalet ve delalet bataklığından kurtarmak için çalıştı.

Ruhu şad, mekanı cennet olsun.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Öze Dönüş | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : Van Öze Dönüş Der Tlf: 432 212 10 18 | Haber Scripti: CM Bilişim