• BIST 10749.59
  • Altın 2450.269
  • Dolar 32.8136
  • Euro 35.1241
  • İstanbul 29 °C
  • Ankara 33 °C
  • Van 26 °C

Başlarken...

Editörden

     Allah-u Teâlâ’ya hamd; Resûlullah Efendimize, ehl-i beyti’ne, ashâbına ve kıyamete dek onları takip edecek olan Mü’minlere salat ve selam olsun.

     “Sizden, hayra çağıran, iyiliği emreden ve kötülükten men eden bir topluluk bulunsun. İşte kurtuluşa erenler onlardır.” (Âl-i İmrân: 3/104)

     Dergiler, dergiyi çıkaranlar tarafından bir boşluğu doldurmak, değişen yeni şartların doğurduğu ihtiyaçları karşılamak ve kendi mesa-jını topluma net olarak anlatabilmek amacı ile çıkarılır. Bu amaçla çıkarılmakla beraber dergilerin ekseriyeti uzun ömürlü olmaya muvaffak olamamaktalar. Hayatın değişen yüzü, harici ve dâhili nedenlerle kimi dergiler yayın hayatına veda ederken, kimileri de yayın hayatına girerler. Biz bu dergiyi çıkarırken gayemiz, boş bir entelektüel çaba göstermek, oturduğumuz yerden bir şeyler yazıp herkese yukardan bakmak, boş tartışmalarla kendimizi tatmin etmek değildir asla. Gayemiz, ıslah, ihya ve inşa çalışmalarına ve hizmetine küçük de olsa bir katkı sunma gayret ve çabasıdır. 

     İnsanlık, bugün belki her zamankinden daha çok problem ve sorunlarla boğuşmaktadır. İnsanlığın dertleriyle dertlenmesi gereken bizler, görebildiğimiz, düşünebildiğimiz ve okuyabildiğimiz kadarıyla tüm problemler, vahyin nuruyla çalışma, akletme ve insanlığın fıtratına ve özüne dönmekle çözülebileceğine inanıyoruz. Bu nedenden dolayı da dergimizin adını “ Öze Dönüş” olarak koyduk. Tabi biz “öze dönüş” derken Şeriati’nin deyişi ile “kuru bir geçmişe yönelişi” kastediyor değiliz. Bizim öze dönüşten kastımız, Kur'an ve sünnet-i sahihe’nin verdiği temel mesajı, yani "İslami düşünceyi” bugüne taşımaktır. Muhafazakârlaştırılmış, geleneksel anlayışlarla karıştırılmış İslami mesajı, bu değerlerden arındırarak saf ve yalın hali ile günümüze taşımaktır amacımız.

     Öze Dönüş, dergi olarak mücessemleşen bu hüviyetiyle yeni olmakla birlikte, sahip olduğu dünya görüşü ve yüklendiği misyon itibarıyla kadimdir. Hayatın ve İslam’ın değişmezlerine bağlı kalarak yeni dönemin gerektirdiği misyonu ifa etmeye çalışacaktır.

     Öze Dönüş, kökü derinlerde olan, dalları yükseklere doğru uzanan bir ağaç misalidir. Öze Dönüş, yeni dikilen bir ağaç değil, derinlere kök salmış bir fidanın yeniden filizlenen dalıdır. Sahih değerlerle derinlere yerleşmiş olan bu kök üzerine yükselen dallar, harici ve dâhili kasırga-lardan zarar görse de, kökün sağlamlığı o zararı bertaraf edecek güçte olmuş, i‘la-i kelimetüllah ekseninde rıza-ı İlahi menziline vuslat heyecanıyla yeniden nevş-u nema etmiştir. Yüce Mev-lâ’nın bizi bu ulvî gaye ve mukaddes yolculukta sabitkadem ve muvaffak kılmasını diliyoruz.

     Bu çalışmamızda, başkalarını ötekileştirerek kendisi ötekileşen bir yayın politikası yerine, insanlığın ve Müslümanlığın gerektirdiği uhuvvet hukukuna bağlı kalarak “ben” merkezli değil, “biz” merkezli bir anlayışla, kuşatıcı ve yapıcı bir tarz-ı siyaset izlemeye azami gayret göstereceğiz.

     Son yıllarda İslam âleminde revaç bulan şiddet hareketleri, özellikle etnik temelli, mez-hep içerikli veya dine dayalı olduğu ifade edilen terör eylemleri ile bütün İslam âlemini etkisi altına almıştır. Orta Doğu, Orta Asya ve Afrika coğrafyasında etkili olan bu terör ve anarşi ha-reketleri, emperyalist ülkelerin başrolünde bu coğrafyaları güvensiz ve emniyetin olmadığı bir alana dönüştürmüştür. Emperyalist ülkelerin doğrudan ya da yerel işbirlikçilerin eliyle halkları Müslüman olan coğrafyaları, şiddet sarmalında kan gölüne dönüştürme çabalarına karşılık, Müslümanların Kur’an ve Nebevi menbadan beslenerek karşı koyuş yöntemlerini oluşturmaları gerekir. Bu çerçevede, insanlığın bir yarası olan ve ekseriyetle Müslümanların etkilendiği bu terör ve şiddet eylemlerini ilk sayımıza almayı uygun gördük. İslam âleminin tanınmış âlimlerinden Allame Cevdet Sait ile şiddet üzerine yapılan söyleşi de konunun daha net bir şekilde anlaşılmasına hizmet edecektir.

     Üçer aylık olarak çıkarmayı düşündüğümüz derginin bu ilk sayısında bazı eksiklikler olabilir. Siz değerli okuyucularımızın eleştiri ve önerileri doğrultusunda daha iyi bir noktaya gelmenin çabası içinde olacağız inşallah. 

     İslam’ı sahih bir şekilde anlama, yaşama, yaşatma ve onun yüce mesajını yarınlara taşıma niyeti ile yayın hayatına başlayan ÖZE DÖNÜŞ’ün, bu niyete layık bir şekilde yoluna devam etmesi ve bizi istikametten ayırmaması, Allah-u Teâlâ’ya olan dua ve niyazımızdır.

     Selam ve dua ile...


 

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Öze Dönüş | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : Van Öze Dönüş Der Tlf: 432 212 10 18 | Haber Scripti: CM Bilişim