• BIST 9814.19
 • Altın 2464.815
 • Dolar 32.3376
 • Euro 34.4403
 • İstanbul 19 °C
 • Ankara 18 °C
 • Van 12 °C

Roboski katliamının aydınlatılması insani bir sorumluluktur.

Roboski katliamının aydınlatılması insani bir sorumluluktur.
Öze Dönüş Türk savaş uçaklarının Roboski’de 34 masum sivil insanı katledişinin üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen olayla ilgili bir gelişme olmamasını yaptığı yazılı basın açıklamasıyla kınadı.

BASINA ve KAMUOYUNA

Türk savaş uçaklarının Roboski’de 34 masum sivil insanı katledişinin üzerinden tam 3 yıl geçti. Katliam sonrası yaralı ve ölüler ile bunların yakınlarına yapılan İslam ve İnsanlık dışı muamele ile adam gibi özür dilememe erdemsizliği hala hafızalarımızdaki yerini koruyor.

Geçen 3 yıllık süre zarfında katliamdan sorumlu olan tek bir yetkiliyi dahi adalet önüne çıkarmayanlara soruyoruz; Roboski’yi neden gün yüzüne çıkarmıyorsunuz?

Her darbe planını önleyebilen, yatay, dikey, paralel her türlü güç odağı ile baş edebilen bir irade kendisine bağlı bir ordunun yaptığı katliamı açığa çıkarma imkânından yoksun olamaz. 

Bir insanı yaşatmanın bütün insanlığı yaşatmakla eşdeğer olduğunu bilen bir yaklaşımla fazilet timsali bir topluluk olmak varken; bir insanı öldürmekle bütün insanlığı öldürmüş olmakla eşdeğer olan esfeli safilin çizgisinde bir topluluk olmayı tercih etmenize sebep olan şey nedir?

Hangi maddi veya manevi kazanç insanları katletmekten, bundan pişmanlık duymamaktan, özür dilememekten, adaleti yerine getirmemekten, hakikati gizlemekten daha üstün ve değerlidir?

Allah’ın yeryüzünde yarattığı halifeyi savunmasız ve sivil halde iken, ağır silahlarla bombardımana tabi tutup katletmek ağır bir insanlık suçudur. Bu suçu işleyenler belli bir süre kendilerini gizleyip bizlerden saklayabilirler. Ama tarih bir gün bu çirkin fiili işleyenleri gün yüzüne çıkaracaktır ve insanların lanetine uğramalarını sağlayacaktır. Katliamın müsebbipleri esas ve ağır cezanın; Allah’ın lanetine uğramaları olduğunu da unutmamalıdırlar.     

“Çözüm süreci” adı ile barış yolunda ufakta olsa adımların atıldığı bir dönemde Roboski katliamının hala karanlıkta kalması çözüme olan inancı zayıflatmaktadır. Katliamın aydınlatılması ve sorumluların hak ettiği cezayı alması hem kamuoyu vicdanını rahatlatacak hem de sürece olumlu bir katkı sunacak, barışa olan inanç ve güveni attıracaktır.

Kürdistan’ın ilkin Kasr-ı Şirin ile iki parçaya, geçen yüzyılın başlarında da dört parçaya bölünmesinin ve Kürtlerin kendi kendilerini yönetecek ve savunmalarını, insanca ve özgür bir şekilde yaşama haklarını sağlayacak bir sistemden yoksun olmalarının sonucudur Roboski katliamı.

Diğer halklar gibi Allah’ın bir ayeti olan Kürt halkı da, bunun bilincinde olarak bir daha katliamlara maruz kalmamak için insanca, adil ve özgürce yaşamanın ve var olmanın koşulları için mücadele etmeli, bir ve beraber olmalıdır.

İnsanlık, İslam kardeşliği, aynı ülkenin vatandaşları olmanın gerekliliği olarak hangi inanç, düşünce ve akımdan olursa olsun her şahıs ve grup Roboski katliamının aydınlatılmasını insani bir sorumluluk olarak talep etmeli ve bunun için fiiliyat sergilemelidir.

Bizde bu konuda üzerimize düşeni şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da yerine getirmeye çalışacağız inşallah. Haklı ve mazlum kim olursa olsun yanında, haksız ve zalimde kim olursa olsun karşısında olacağımızı insanlığa ve Yüce Allah’a arz ediyoruz.

ÖZE DÖNÜŞ PLATFORMU

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Öze Dönüş | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : Van Öze Dönüş Der Tlf: 432 212 10 18 | Haber Scripti: CM Bilişim