• BIST 10738.23
  • Altın 2450.269
  • Dolar 32.8136
  • Euro 35.1241
  • İstanbul 28 °C
  • Ankara 29 °C
  • Van 24 °C

Öze Dönüş Hareketi'nden Basına ve Kamuoyuna

Öze Dönüş Hareketi'nden Basına ve Kamuoyuna
Öze Dönüş Hareketi Yedi Haziran seçim sonrası yapılan tartışmalar üzerine ilkesel duruşu ile ilgili basın açıklaması yaptı

"Bismillahirrahmanirrahim

     Yedi Haziran seçim sonuçlarının açıklanmasından bu yana Öze Dönüş Hareketi'nin seçimdeki tavrının ne olduğuna dair açıklamalar ve muhafazakar bazı yayın organlarında da lüzumsuz tartışmalar yapılmaktadır.

     Öze Dönüş Hareketi, demokratik siyasal bir davranış biçimi olan seçimi, sonuçları itibariyle toplumsal, özü itibariyle bireysel bir davranış ve sorumluluk olarak görmektedir. Bu anlayışı gereği de cemaatlerin, hareketlerin, sivil toplum kuruluşlarının, aşiretlerin ve beylerin kendi üyeleri veya taraftarları adına karar alamayacağı inancındadır. Çünkü aksi durumun, seçim değil seçtirmek olacağı ve seçmenin özgür iradesinin siyasal erke yansımasının engellenmiş olacağını düşünmektedir. Bu nedenle Öze Dönüş Hareketi seçimden önce de sonra da seçimde herhangi bir partinin yanında veya karşısında olduğuna dair hiçbir açıklama yapmamış ve kurumsal bir tavır koymamıştır. Seçime yüklediği anlam itibariyle de seçim öncesi veya sonrası bu türden bir açıklama yapmasını gerektirecek hiçbir neden de yoktur. Dolayısıyla Öze Dönüş Hareketi'nin her hangi bir partinin yanında veya karşısında olduğu ya da olması gerektiği yönünde yapılan açıklama ve sürdürülen tartışmaların reel bir karşılığı olamaz ve bu değerlendirmeler hareketimizin dışında yapılmaktadır.

     Öze Dönüş Hareketi, başkaları gibi seçimlere çok özel anlamlar atfeden, seçimleri gereğinden fazla önemseyen, seçimleri İslami veya milli kimliğin belirleyicisi olarak gören bir hareket değildir ve seçim tercihleri ve sonuçları üzerinden tartışmaya girmeyi anlamsız ve yararsız bulmaktadır.

     Öze Dönüş Hareketi, hem İslami değerlerin ihya ve inşasına hem de Kürd sorununa dair görüşleri, programı, tezi olan bir harekettir. Bu nedenle de hiçbir siyasi teşekkülün karşıtı, antitezi olmadığı gibi yandaşı da değildir. Bazı İslamcı yazarların yaptığı gibi kimsenin bu hareketi birilerinin karşıtı veya yandaşı gösterme veya bizi birilerinin yanında veya karşısında olmaya davet etme hakkı ve yetkisi yoktur. Birilerinin karşısında veya yanında yer almak gerektiğinde bu hareket kendi tavrını açıklamaktan çekinmez.

     Bu hareket, misyonu gereği tüm İslami camialar ve Kürd ulusal hareketleriyle dinimizin ve milletimizin maslahatına olacak konularda diyaloga, görüşmeye, ortak paydalarda sorunların çözümüne yapıcı ve barışçıl katkılar sunmaya çaba göstermiş ve bundan sonra da bu çabalarını ısrarla sürdürecektir. Bizim için siyasal hareketler siyah ve beyaz değildir. Herkesin doğruları ve yanlışları vardır. Ortak doğrular etrafında uzlaşmak ve yardımlaşmak, yanlışları ise tartışmak ve ıslahına çalışmak İslami, insani, siyasi ve medeni sorumluluğumuzdur.

     Öze Dönüş Hareketi, İslami değerler temelinde duruşu olan ama karşıtlıktan beslenen kutuplaştırıcı siyaseti dışlayan bir harekettir. Hakeza tavsiyeye, eleştiriye ve diyaloga açıktır ama yönlendirilmeye ve baskıya kapalıdır.

     Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

     HEREKETA XWENASΠ- ÖZE DÖNÜŞ HAREKETİ

 
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Öze Dönüş | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : Van Öze Dönüş Der Tlf: 432 212 10 18 | Haber Scripti: CM Bilişim