• BIST 10758.64
 • Altın 2450.269
 • Dolar 32.8136
 • Euro 35.1241
 • İstanbul 28 °C
 • Ankara 30 °C
 • Van 24 °C

25 STK Roboski için Erek dağına tırmandı

25 STK Roboski için Erek dağına tırmandı
Öze Dönüş ve Mazlum Der Öncülüğünde 25 sivil toplum kuruluşu Roboski yıl dönümü nedeniyle Erek dağına tırmanış düzenledi.

Aralarında kadın ve çocuklarında bulunduğu Ömer Demez'in koordinatörlüğünde gerçekleştirilen yürüyüş yoğun ilgi gördü.

Basın açıklamasının tam metni şöyle:

Basına ve Kamuoyuna..

Erek dağından bir kez daha insanlığa sesleniyoruz. Bildiğiniz gibi 28 Aralık 2011’de Kürdistan coğrafyasında toplu katliamlardan biri daha Roboski’de yaşandı. Roboski’de 17’si çocuk yaşta toplam 34 insanımız, 34 canımız TSK savaş uçakları tarafından bombalanarak katledildi. Malum olduğu gibi, 1. Dünya Savaşı’ndan sonra emperyalistlerin çizdiği sınırları, aileleri parçalamıştır. Bölge insanımız hem başka bir geçim kaynağı olmamasından ve hem de bu akrabalık bağlarından dolayı sınır ticaretini bir geçim kaynağı olarak yapmaktadır. Yaklaşık 30 yıldır savaş alanına çevrilen bu köylerde hayat yaşanmaz hale getirilmiştir. Yaşayabilmenin ve eve ekmek götürebilmenin yegane yolu, sınırdan getirip bu tarafta sattıkları birkaç kilo çay veya birkaç bidon mazottur. 

Yine sınır ticareti yapmak maksadıyla 28 Aralık 2011’de gidilen bu zorlu yolculukta TSK'ya ait F16 savaş uçakları yüzlerce kiloluk bombalarla gencecik bedenleri parçaladı. Katliamdan sonra, katiller sessizliğe büründüler, olayı örtbas etmek için yoğun bir çaba gösterdiler. Suçu gizlemeye çalışarak, fiilen üstlenmiş oldular. Suçlu değişmeyen devlet zihniyetidir.

Biz bugün Erek dağına çıkmış “Roboski’ye Adalet” birleşenleri olarak diyoruz ki: Zulme, katliamlara, adaletsizliğe, başta insan yaşam hakkına kast eden her türlü hukuksuzluğa karşı olduğumuzu bir kez daha bütün dünya insanlarına ilan ediyoruz. Zulüm kimden gelirse gelsin, karşısında duracağımızın bilinmesini deklere ediyoruz. Roboski katliamını unutmayacak, unutturmayacağız. Evet, suçlu geçmişten beri değişmeyen şoven devlet geleneğidir. Suçlu devletin, çizilmiş yapay sınırları kutsama ve koruma içgüdüsüdür. Suçlu sürekli olarak insan yaşamına kasteden ve ona değer vermeyen bir zihin dünyasına sahip devletin kendisidir. Suçlu Kürtleri yok sayma, öteki görme, cumhuriyetten beri istisnai hukuka tabi tutma refleksi gösteren devlettir. Roboski, Kürdistan’da işlenen diğer katliamlarının sorumlularının ortaya çıkarılması ve buna benzer olayların bir daha yaşanmaması için büyük bir öneme haizdir. Bu katliamın deşifre edilmesi, barış sürecine olan samimiyetin derecesini göstereceği gibi, uluslararası insan hakları normlarını yakalamak ve halkın vicdanını rahatlatmak açısından da önemlidir. Eğer Kürdistan’da istisnai bir hukuk uygulanmıyorsa, böylesi bir suçu işleyen suçlular dünyanın her yerinde olduğu gibi burada da suçludurlar. Roboski’li ailelerden ve geçmiş katliam mağdurlarından resmi olarak özür dilenmelidir. Roboski katliamı ile ilgili bilgi ve belgeleri toplumdan ve kendi milletvekillerinden gizleyen bir zihniyet, zilleti, onursuzluğu, hukuksuzluğu, adaletsizliği böyle bir yöntemle bertaraf edebileceğini sanıyorsa yanılıyor. Tarih bunun şahididir. Kürdistan’da yaşanan katliamların hesabı sorulsaydı, Roboski katliamı yaşanmazdı. Onun için Roboski’nin hesabı verilinceye kadar mücadeleye devam edecek ve inançla “yatıp kalkıp Roboski diyeceğiz!”. Bizler buradan, sadece adalet talep ediyoruz. Katliamları yapanların yanına kar kalmaması, başka katliamlara yeltenecek oların cesaret etmemeleri için Roboski katliamı bir an önce aydınlatılmalıdır. Devlet acıların üzerine barışı, kardeşliği, adaleti bina edemez. İktidar bir mülkse unutulmamalıdır ki “Mülkün temeli adalettir.”Adaletin olmadığı bir yerde ne kardeşlik tesis edilebilir ne de barış sağlanabilir. Devlet, katilleri koruma ritüelinden el çekip katilleri cezalandırılmalıdır. 

Roboski için Adalet diyoruz. İnsanlık için, insan onur ve haysiyeti için Adalet diyoruz. Dünümüz için, bu günümüz için, yarınımız için Adalet diyoruz. Çocuklarımız için, geleceğimiz için Adalet diyoruz. Sahip olduğumuz değerler için , insanlığın ortak birikimi ve bekası için Adalet diyoruz. 

Ve her şey için, yaşanan her şey için, Roboski’ye Adalet diyoruz… 

Basına ve kamuoyuna saygılarımızla. 

Roboski için adalet birleşenleri adına …

ÖZE DÖNÜŞ PLATFORMU, MAZLUMDER, İNSAN HAKLARI DERNEĞİ, MAMUSTADER, BARO, MİNA-DER, VİYANDER, VAKAD, NASDER, ZEHRA VAKFI, MEDZEHRA, İNSANCA YAŞAM DERNEĞİ, AZADİ HAREKETİ, SULH VE ADALET HAREKETİ, TKDP, VANTSO, TAYDER, KOMALAMELA, YÖDER, GÖKKUŞAĞI DERNEĞİ, NÜVEDER VE MUHTARLAR DERNEĞİ VAN ŞUBELERİ

roboski-(1).jpgroboski-(2).jpgroboski-(3).jpgroboski-(4).jpgroboski-(6).jpgroboski-(7).jpg

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • 25 STK Roboski için Erek dağına tırmandı21 Aralık 2014 Pazar 21:32
 • Öze Dönüş Bayram Mesajı04 Ekim 2014 Cumartesi 18:59
 • Özedönüş Kobanê Sınırında06 Eylül 2014 Cumartesi 23:46
 • Fikrî Amedî Rasterast programına katıldı16 Ocak 2014 Perşembe 20:01
 • “Kuzey Kürdistan Birlik ve Çözüm Konferansı”18 Temmuz 2013 Perşembe 00:53
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Öze Dönüş | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : Van Öze Dönüş Der Tlf: 432 212 10 18 | Haber Scripti: CM Bilişim