• BIST 9645.02
  • Altın 2409.099
  • Dolar 32.5965
  • Euro 34.7887
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 23 °C
  • Van 14 °C

Van Öze Dönüş Der tarafından Mısır’da İhan- Müslimin’e (Müslüman Kardeşler) verilen idam cezaları yapılan basın açıklaması ile kınandı.

Van Öze Dönüş Der tarafından Mısır’da İhan- Müslimin’e (Müslüman Kardeşler)  verilen idam cezaları  yapılan basın açıklaması ile kınandı.
Van Öze Dönüş Der tarafından Mısır’da İhan- Müslimin’e (Müslüman Kardeşler) askeri darbe yönetimi taraffından verilen idam cezalar VAN TSO önünde yapılan basın açıklaması ile kınandı.

Yaşar Karataş’ın okuduğu basın açıklaması tam metni aşağıda verilmiştir.

BASINA ve KAMUOYUNA

Ey insanlık ayağa kalk!

Tarihsel süreç içerisinde bakıldığında insanlık ve dünya tarihinin hak ve batıl tarihi olduğu kolaylıkla görülecektir. Tarihin tüm aşamalarında hak ve batıl farklı görüntüler altında sürekli bir mücadele halinde olmuştur. İnsanlığın onurunu ve izzetini dik ve diri tutmaya çalışan hak taraftarları ile bunun karşısında küçük zümrelerin menfaatine dayanan, sömürü ve zulmün değişik vechelerine bürünen batıl sürekli bir çatışma halinde olmuştur.

Tunuslu seyyar satıcı Muhammed Buazizi’nin kendini yakmasıyla fitili ateşlenen, 20. Yüzyılda yaşanan dünya savaşlarının ardından yeni sömürü ve baskı yöntemleri ile ülkeleri işgal edilmiş olan Müslüman Ortadoğu ve Afrika ülkelerinin/halklarının kendi hür iradeleri ile kendilerini yönetme talebi  olan “Arap Baharı” , Mısırda 30 Haziran 2012’de Muhammed Mursi’nin seçimle işbaşına gelen ilk meşru Cumhurbaşkanı olmasıyla sonuçlandı.

Mısır’ın seçilmiş ilk meşru Cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi, birinci yılını henüz doldurmuşken 3 Temmuz 2013’te ordu yönetime el koydu. Mursi ve üyesi olduğu İhvan-ı Müslimin teşkilatına mensup çok sayıda lider ve yönetici cezaevine atılmış, devamında darbeci Sisi tarafından  verilen emirler ve mizansen gibi yargılamalarla yıldırılmaya çalışılmıştır.

3 Temmuz askeri darbesinden sonra Mısır halkı Rabiatûl Adeviye meydanıyla özdeşleşen eylemlere, kitlesel yürüyüşlere başlamış, ilk meşru cumhurbaşkanları Muhammed Mursi’ye sahip çıkmış ve onun şahsında özgürlük ve hak taleplerini sürekli zinde tutmuşlardır. Mısır halkının onur ve izzetine sahip çıkışı, askeri cuntayı daha çok sersemletmiş, halkın meşru taleplerini bastırmak için akıl almaz kararlar almaya başlamıştır.

Son olarak, 24 Mart’ta Mısır Minya Ceza Mahkemesi, çoğu ihvan mensubu 529 kişi için idam cezası aldı. Aldığı bu kararla Mısır halkına gözdağı vermektedir. Bu karar tıpkı bu kararı veren/verdiren askeri cunta gib

i gayri meşrudur. Bu açıklamayı yaptığımız saatlerde, gelen haberlere göre aralarında Müslüman Kardeşler (İhvan-ı Müslimin)  Teşkilatı Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii’nin de aralarında bulunduğu darbe karşıtı 670 kişi “şiddete teşvik ve karakollara saldırı” iddiasıyla idamla  yargılanıyor. Bu ve benzer kararlar Mısır halkının adalet ve özgürlük taleplerini bastıramayacak ve sindiremeyecektir inşallah.

Biz Van İnsan Der ve Öze Dönüş Platformu olarak, Müslüman Mısır  halkının tüm meşru haklarının yanındayız, ilk meşru Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi görevine iade edilinceye, tüm İhvan-ı Müslimin üyeleri serbest kalıncaya kadar ve bu uydurma yargılamalarla verilen idam kararları kaldırılıncaya kadar halkımızı ve tüm dünya halklarını Mısır halkı ile dayanışmaya çağırıyoruz.

Mısır, firavunların ülkesinde Yusufların, Musaların yazdığı destanın adıdır.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Öze Dönüş | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : Van Öze Dönüş Der Tlf: 432 212 10 18 | Haber Scripti: CM Bilişim