• BIST 10739.57
  • Altın 2500.459
  • Dolar 32.1992
  • Euro 34.9816
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 14 °C
  • Van 12 °C

MİNA KADIN DERNEĞİ ÇAĞDAŞ DÜNYADA MÜSLÜMAN GENÇLERİN SORUNLARIYLA İLGİLİ PANEL DÜZENLEDİ.

MİNA KADIN DERNEĞİ ÇAĞDAŞ DÜNYADA MÜSLÜMAN GENÇLERİN SORUNLARIYLA İLGİLİ PANEL DÜZENLEDİ.
Mina Kadın Derneği olarak, cumartesi günü “Çağdaş Dünyada Müslüman Gençlerin Karşılaştıkları Sorunlar Ve Çözüm Önerileri” başlıklı panelimizi gerçekleştirdik.

Mina Kadın Derneği olarak, cumartesi günü “Çağdaş Dünyada Müslüman Gençlerin Karşılaştıkları Sorunlar Ve Çözüm Önerileri” başlıklı panelimizi gerçekleştirdik.

Katılımın yoğun olduğu gözlemlenen panel, Kur’an tilavetiyle başladı. Ardından moderatör İsmail Aydoğdu’nun yönetiminde Ahmet Sinan Gök, Meryem Gariban Şeker ve Meryem Sağlam  sunumlarını yaptılar.

İlk sözü alan Ahmet Sinan Gök “Çağımızın İslami Mücadelesinde Gençlerin Yol Ve Yöntem Sorunları Ve Çözüm Önerileri” başlığıyla genel olarak şunlara değindi:

“İslami mücadele bir değerler mücadelesidir. insanlaşma medenileşme mücadelesidir. Birey ve toplumun hayatında kötülüğün def'i iyiliğin yaygınlaştırılması mücadelesidir. Bu Erdemli, hayra dönük mücadele'nin motor gücü gençlerdir. Çünkü gençlik insan hayatının en diri, canlı, hareketli, azimli, bereketli evresini oluşturur. İnsanın hayatını anlamlandırdığı, kişilik ve şahsiyetinin temelini attığı bir dönemdir. Bunun için insan hayatının en önemli evresidir. İslam'ın doğuşunda Hazreti Peygamber'in yanında yer alan, İslam davasının güçlenerek yaygınlaşması ve korunmasında gençler önemli roller üstlenmişlerdir. Peygamberi koruyan İslami tebliği Mekke dışına taşıyan, hak üzere İslami mücadeleyi günün en önemli hareketi yapan çoğunlukla gençler olmuştur.
Tabiatı egemenlikleri altına almaya çalışan Emperyalist Güçler ve kendi toplumlarını sürü mantığı ile yönetmek isteyen Egemen Güçler de gençliğin gücünün farkında oldukları için onları etkisiz hale getirmek, düşünebilme, farkındalık ve hareket edebilme güçlerini etkisiz hale getirmeye, imha etmeye çalışırlar. Bu yollar ,bu araçlar önceki dönemlere nazaran çok daha fazla ve güçlüdürler. Diş korkusu, dizi, sinema, spor fanatizmi, müzik, sanat ve son yılların icadı sosyal medya ile zevklerine düşkün etkisiz gençler yetiştirmek istiyorlar.
Bunlara bir çözüm olarak az önce saydığımız dallar, sınırlı ve sorumlu kullanıldığı vakit faydalı olacaklardır. Ayrıca gençler iyilik mücadelesinde aktif olmalıdırlar. Toplu olarak bir bilinçle biraraya gelmelidirler. Aziz İslam'ın insanı ve toplumları özgürleştiren bilinçlendiren insan olmanın değerinin farkına vardıran, kötülükle Mücadele'nin önemini ve mahrum bırakılmışların kurtarılmasının insanın en temel, izzetli, şerefli görevi olduğunu hatırlatan eskimez daim ilkelerini öğrenmeleri gerekir. Gençler ilmen fikren yetiştirilirken iyiliğini yanında kötülüğün karşısında olmalıdırlar. Gençlerle güven verici ve cesaretlendirici bir ilişki kurulmalıdır. Gençlere sorumluluk verilmelidir. Gençler günümüz ideolojilerini bilmeli tanımalıdır. Yaşadığı toplumu bilmeli ve onu hakir görmeyerek analiz edebilmelidir."

"Çağımızdaki Tüketim Tüketim Sorunları Ve Gençliğin Tüketim Bilinci" başlığıyla sözü alan Meryem Garban Şeker ise sunumuna bir sinevizyonla başladıktan sonra  genel olarak şu noktalara temas etti:

“Gençlere "Hanzala" karikatürü ile batıla,harama,nefse ve Kurandan uzak tüm ideoloji ve yaklaşımlara kıyamı gösteren bir kahraman sunuldu. Bugün ki panelde konu; gençligin tüketim bilinci idi."Tüketim" başlığı altında gençliğin tüketim algıları ,modern dönemde artan tüketimin nedenleri; ihtiyaç için artan tüketim,özellikle gençlerin rol model arayışları ile etkilendikleri yaşam biçimi ve mutluluk arayışıyla paralel artan çılgınca tüketimin nedenleri anlatıldı.Kur anın sunduğu yaşam biçiminin sözkonusu tüm arayışlara cevap vereceği ve hızlı tüketimle beraber eksilen değerler,ruhsal boşlukların İslamın belirlediği hayat tarzı ile yaşayacağı dönüş anlatılmaya çalışıldı.”

Son olarak sözü Meryem Sağlam “ Çağdaş Dünyada Müslüman Kadının Rolü, Karşılaştığı Sorunlar ve Çözüm Önerileri” başlığıyla ele alıp şunları söyledi.

“Öncelikle çağdaş dünyanın nasıl bir yer olduğunu ve biz müslümanlara yaptığımız ve yapacağımız herşeyi zevk almak için yani bu dünya için yapmalarını öngören bir sistemle karşı karşıyayız. Bu çağdaş dünyada müslüman kadın nasıl olmalıdır.Örtünüş şekliyle , hareketleriyle aynı zaman da evinin içinde nasıl olması gerektiğini ayetlerle bellidir. (Nur süresi 31. a , Ahzab süresi 59.a , Ahzab 33,34,35. ayetler). Kadının tesettürüyle birlikte ilim,bilim,ahlak ve iffete sahip olup etrafındaki bayanlara örnek olması gerektiğini düşünüyorum. Bu yüzden  çözüm önerileri olarak  oncelikle bilinçli, kaliteli bir toplumun kadının da kaliteli olması gerektiğini bunun temelininde ailede atılması gerektiğini ve aynı zaman da çocuklara mahremiyet eğitimi , ozguven, kulluk bilince aile tarafından verilnelidir. Şehit Rahman Nizami’nin mektubundan söz ederek konuşmamı su cümleyle bitirmek istiyorum. "Bilinçli bir kadın bilinçli bi anne ,bilinçli bir anne bilinçli bir çocuk ,bilinçli bir çocuk ise bilinçli nesiller demektir. Bilinçli nesillerin yetiştirilmesi ümidiyle.."

Sayın Sağlam’ın sunumuyla son bulan panel ihtiyaç sahibi öğrenciler için düzenlenen kermes ile devam etti. Gönüllü ve yardımsever arkadaşlarımızın yapmış oldukları birbirinden lezzetli yemek ve pasta çeşitleriyle güzel ve faydalı bir faaliyet oldu.

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Öze Dönüş | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : Van Öze Dönüş Der Tlf: 432 212 10 18 | Haber Scripti: CM Bilişim